Publiczne Przedszkole w Lubichowie
ul. Zblewska 30, 83-240 Lubichowo, tel. (058) 588-52-83

Aktualności


11 listopada - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku, obchody Święta Niepodległości w naszym Przedszkolu nabrały szczególnie uroczystej oprawy. Budynek przedszkolny jak co roku udekorowany został biało-czerwonymi flagami, natomiast sala gimnastyczna zamieniona została w scenę teatralną na której dominowały barwy narodowe i symbole patriotyczne. Dzieci z wszystkich grup w strojach galowych, z dumą prezentowały przypięte biało-czerwone kotyliony. To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. W uroczystości udział wzięły dzieci ze wszystkich grup, które przedstawiły program składający się z wierszy okolicznościowych, tj. „Katechizm małego dziecka”, „Flaga”, pieśni patriotycznych „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz tańca z flagą do piosenki „Pasaż” w wykonaniu dziewczynek z grupy „Pszczółek”. Odśpiewaliśmy również hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” punktualnie o godzinie 11¹¹.  Poprzez wyrecytowane wiersze oraz wyśpiewane pieśni patriotyczne przedszkolacy przypomnieli wszystkim zebranym historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze dzieci uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
Przedstawienie pt. "Ratujmy las"

Piękne,bajeczne kostiumy-owady leśne i zwierzęta. Tak właśnie można opisać przedstawienie, które wystawili dla nas aktorzy z Teatru Gargulec, którzy zawitali do GOK-u ze spektaklem "Ratujmy las". Przedstawienie zaczęło się delikatną uwerturą baletową motyli. Główną postacią był odważny Pan Biedronka, który starał się ocalić las przed niszczycielską siłą złych ludzi oczywiście wraz z pomocą dzielnych przedszkolaków. Trzeba było oczywiście nauczyć szacunku do natury źle postępującą dziewczynkę - Marysię oraz podpisać petycję do pana burmistrza o ochronę lasu przed budową marketu, w czym także pomogły nasze przedszkolaki. Spektakl poruszał tematykę wiosennej radości, dziecięcej, beztroskiej zabawy,a jednocześnie mówił o przyjaźni, uczył odpowiedzialności i szacunku do otaczającego świata, zwierząt i ludzi. Było przezabawnie, jednocześnie bardzo mądrze!Wycieczka do Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach.

       Miesiąc wrzesień i październik to najpiękniejsze miesiące jesienne. Dzieci bardzo lubią wtedy wycieczki i spacery. Jest to także doskonała okazja do odwiedzenia Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach. Właśnie tam przedszkolaki mają okazję spędzić najprzyjemniejsze chwile na łonie natury, podziwiać przyrodę, przyglądać się zmianom, które jesienią zachodzą w lesie, podziwiać zwierzęta – oczywiście jeżeli zachowają ciszęJ, a także  zjeść coś smakowitego… Poprzez wspaniałą zabawę poznają nowe rośliny, poszerzają słownictwo i uczą się dbać o przyrodę. Przedszkolacy również pamiętają...

Dzień Wszystkich Świętych
Pierwszego listopada obchodzimy DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że  jest to czas ciszy i zadumy. W przeddzień tego święta dzieci odwiedziły cmentarz by wraz ze swoimi paniami zapalić znicze na miejscach pamięci. Pamiętały również o pomniku Jana Pawła II. Dzieci ze starszych grup odwiedziły zbiorowy grób kobiet żydowskich, które pomordowane zostały w czasie wojny. Na koniec w ciszy i skupieniu wszyscy pomodlili się za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu…Spotkanie z Konnym Puppets z programu "Mam talent" na przedstawieniu pt. "Kraina Mapetów"

Dnia 24.10.2018 r. dzieci z Publicznego Przedszkola w Lubichowie miały okazję wziąć udział w przedstawieniu pt. "Kraina Mapetów", które poprowadził znany z programu "Mam talent" Konrad "KONY" Czarkowski. W przedstawieniu zostały ukazane dzieciom różne rodzaje lalek, tj. kukiełki, marionetki, pacynki, palcynki,itp., a także ich nazwy  w języku angielskim. Dzieci bardzo chętnie brały udział w wystąpieniach organizowanych przez prowadzącego. Zabawa, śpiew i taniec nie miały końca. Dzieci z zapartym tchem podziwiały lalki, które brały udział w zabawie, m. in. syrenka Ariel, krab Sebastian, Minionki, Elsa,Olaf, król Julian oraz Trolle.
KONY PUPPETS jest pierwszą w Polsce pracownią lalkarstwa medialnego współpracująca z domami produkcyjnymi agencjami eventowymi i reklamowymi. Specjalizują się oni w lalkach typu muppets wykonanymi ręcznie z profesjonalnych materiałów według własnego lub gotowego projektu. Zdobyte doświadczenie przy wielu realizacjach pozwala im sukcesywnie rozwijać zakres usług. Lalkarstwo jest niedocenioną dziedziną w reklamie Public Relations i rozrywce. 
Lalkarstwo medialne polega na dostosowaniu lalek do działań o charakterze komercyjnym przy użyciu nowoczesnych rozwiązań animacyjnych i komunikatów. Lalki widziane w teatrach dla dzieci lub same chodzące maskotki firmowe nie mają takiej siły przekazu jak odpowiednio zaprojektowany pokaz/show z użyciem muzyki interaktywnych scenariuszy i postaci lalkowych, które przemawiają do dzieci jak i dorosłych w sposób skuteczny, a jednocześnie naturalny. Lekcja karate

Dnia 17.10.2018 r. dzięki mamie Adriana z grupy „Wiewiórek” -  w naszym przedszkolu odwiedził nas pan Tadeusz Kuzioła – trener karate, który poprowadził z dziećmi w grupach zajęcia z  karate. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o karate, zapoznały się z kimonem – strojem  do ćwiczeń karate, a także jego stylami i podstawowymi ćwiczeniami. W treningach karate szczególny nacisk kładziony jest na symetryczny rozwój całego ciała oraz prawidłowe ustawienie sylwetki. Cel ten osiągany jest poprzez gry i zabawy ruchowe, które kształtują zdolności motoryczne oraz pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalno-społeczny dzieci. Na każdych zajęciach wykonywane są ćwiczenia, których głównym zadaniem jest profilaktyka wad postawy oraz wypracowanie nawyku dbania o prawidłową postawę w okresie dorastania. Jednym z elementów treningu karate jest także nauka opanowania, koncentracji i dyscypliny. Dzieci uczą się uważnie słuchać, obserwować oraz skupiać uwagę na wykonywanych zadaniach – zdolności, które procentują w trakcie przyszłej nauki szkolnej. Rozwijają także pożądane umiejętności społeczne, takie jak współpraca w grupie, szacunek dla starszych i siebie nawzajem. Zwieńczeniem każdego etapu nauki jest możliwość przystąpienia do egzaminu na kolejny stopień (pas).  Zachęcamy rodziców i dzieci do wspólnego i aktywnego spędzania czasu.Dbamy o zdrowie

W miesiącu październiku zajęcia w przedszkolu poświęcone były zdrowemu stylowi życia, ze szczególnym uwzględnieniem właściwego odżywiania się. Wszystkie dzieci z przedszkola propagowały zdrowe odżywianie się poprzez wykonywanie sałatek owocowych i warzywnych, robienie owocowo-warzywnych soków, a także smacznych i kolorowych kanapek. Chodziliśmy do sadów, ogródków warzywnych oraz na stragany w celu poznania oraz utrwalenia nazw warzyw i owoców. W grupie "Wiewiórek" mama Adriana zorganizowała nam zajęcia z prezentacji zdrowej żywności, gdzie zaprosiła do nas panie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Mykietyna w Skórczu z oddziałem w Smętowie Granicznym. Podczas spotkania, przedszkolaki usłyszały od fachowców, jakie produkty powinny znaleźć się w ich zbilansowanej diecie, jak ważny jest ruch i właściwe odżywianie się, aby zdrowo rosnąć. Uwieńczeniem zajęć była degustacja samodzielnie wykonanych sałatek, soków oraz kanapek. 

Uroczystość "Pasowania na przedszkolaka"

       Dnia 15 października 2018 roku w Publicznym Przedszkolu w Lubichowie odbyło się pasowanie na Przedszkolaka. W tym uroczystym dniu brały udział wszystkie przedszkolaki,  Pani Dyrektor Małgorzata Glazer, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców oraz zaproszony do Przedszkola  pan Michał Rychlicki, który z okazji tej uroczystości wcielił się w rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego. W pięknej aranżacji w tle ku pamięci Niepodległej Polski pasowanie miało charakter patriotyczny z okazji 100 letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dzieci zaprezentowały wiersz pt. "Katechizm polskiego dziecka" oraz piosenkę pt. "Jesteśmy Polką               i Polakiem", a także złożyły Ślubowanie.
        Wcielony w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego pan Michał wygłosił przemowę rozpoczynającą się słowami „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przeszłości”, po czym            z szablą w dłoni przystąpił do Pasowania na Przedszkolaka. Kolejnym przedsięwzięciem Przedszkola w związku z Obchodami 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości jest udział w Akcji BOHATERON, gdzie dzieci wykonają kartki dla Powstańców, a 9 listopada 2018 roku w ramach projektu MEN „Rekord dla Niepodległej” wychowankowie będą obchodzić "Dzień dla Niepodległej" i podczas akademii wspólnie zaśpiewają Hymn Narodowy.
Spotkania z policjantem.

        W miesiącach wrześniu i październiku dzieci z naszego przedszkola biorą udział w spotkaniach z panem policjantem. Spotkania dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa: Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, z kim można wsiąść do samochodu, a z kim nie?….       Nasze przedszkolaki posiadają takie wiadomości i swoją wiedzą chętnie dzieliły się z Panem Policjantem. Pokazały również, że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać, gdy zaatakuje nas pies.
       Pan Policjant opowiedział przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika. Chętne dzieci mogą obejrzeć i  przymierzyć akcesoria policyjne, które wzbudzają ogromne zainteresowanie. Na zakończenie dzieci miały możliwość wsiąść do samochodu policyjnego i obejrzeć go od środka. 

       Serdecznie dziękujemy Panom Policjantom z Posterunku Policji w Lubichowie za wspaniałe przeżycia i przybliżenie nam tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
Udział w projekcie

       Pragniemy Państwa poinformować, że przystąpiliśmy do projektu "BohaterOn w Twojej Szkole". To część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej.
Kampania ma celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju.
Projekt ma edukować dzieci, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy
patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Projekt będzie realizowany w miesiącu październiku w grupach dzieci 5-6 letnich. 
Akcja "Sprzątanie świata".

21.09.2018r. dzieci z naszego przedszkola aktywnie wzięły udział w akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA” zorganizowanej przez nasze przedszkole.  Przedszkolaki zbierały śmieci na terenie w pobliżu przedszkola. Worki z zebranymi odpadami złożono w wyznaczonym miejscu przy koszu przedszkolnym. Z przykrością musimy stwierdzić, że śmieci nie brakuje, a dzieci naprawdę miały co robić. Akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA” miała na celu kształtowanie świadomości ekologicznej  dzieci naszej gminy.Ogłoszenie!

Dnia 3 września dzieci z grup "Pszczółki", "Biedronki", "Motylki" wspólnie z nauczycielkami będą uczestniczyły we Mszy Św. Z przedszkola wychodzimy o godz. 8.00, rozpoczęcie Mszy Św. o godz. 8.15. Rodzice, którzy chcą z dziećmi uczestniczyć we Mszy prosimy o doprowadzenie dzieci  do przedszkola po Mszy Św. 

Zmiana terminu spotkania z rodzicami!!!
Dnia 11 września (wtorek) o godz. 16.00 odbędzie się zebranie organizacyjne  w naszym przedszkolu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców. Rozpoczęcie w sali nr 6 - z panią dyrektor, następnie wszystkich zapraszamy na sale do których uczęszczają dzieci  na spotkania z nauczycielkami w grupach. 
Listopad 2018


Tematy kompleksowe w grupie ,, KRASNOLUDKI''


I Tydzień: Listopadowe wspomnienia

 • Życie człowieka

 • Kto jest kim w mojej rodzinie

 • Album moich dziadków

 • Jak żyli moi dziadkowie

 • Drzewo mojej rodziny

,,Przedszkolaki dla Niepodległej'' - uroczystość


II Tydzień : Jesienna pogoda

 • Wędrująca ziemia

 • Jesienne obłoki

 • Pada, pada deszcz

 • Fascynujące krople

 • Kapryśna pogoda

III Tydzień : Zwierzęta domowe

 • Czy wszystkie zwierzęta są dzikie?

 • Zwierzęta też mają swoje rodziny

 • Zwierzęta też mają swoje upodobania

 • Jak opiekować się zwierzątkiem?

 • Czy miś to też zwierzę?

IV Tydzień : Zimno, coraz zimniej

 • Przygotowania do zimy

 • Kto robi zapasy na zimę ?

 • Kto zapada w sen zimowy?

 • Kogo zimą nie spotkamy w Polsce?

 • Jakie zwierzęta potrzebują naszej pomocy zimą?


OGŁOSZENIE


Dnia 08.11.2018 (czwartek) o godzinie 16:00 odbędzie się zebranie z rodzicami. Serdecznie zapraszam


Dnia 09.11.2018 (piątek) Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada). Przedszkolaki w atmosferze powagi uczczą tak bardzo ważne święto naszego kraju – 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.


Dnia 25.11.2018 (niedziela ) Dzień Pluszowego misia to ważny dzień dla każdego przedszkolaka :) w poniedziałek można przynieść swojego ulubionego misia


Drodzy Rodzice, bardzo prosimy o udostępnienie dzieciom zdjęć rodzinnych, które przydadzą nam się w trakcie realizacji tematów o rodzinie. Dobrze byłoby, żeby na zdjęciach znaleźli się także dziadkowie


Piosenka: Tańcząca wiewióreczka


ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała

1. Spotkała jeżyka, tańczyli walczyka
Tańczyli walczyka raz, dwa, trzy, raz,
tańczyli walczyka raz, dwa, trzy, raz

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała

2. Spotkała owieczkę ,tańczyli poleczkę
Raz i dwa i, Raz i dwa i, tańczyli poleczkę

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała

3. Spotkała ślimaka, tańczą kujawiaka.
Raz i dwa,Raz i dwa, trzy tańczą kujawiaka

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała

4. Spotkała szaraka ,tańczą krakowiaka
Dookoła polany ,tańczą krakowiaka


Październik 2018Tematy kompleksowe w grupie ,, KRASNOLUDKI''


I Tydzień: Dary jesieni

 • Warzywa-zdrowie na talerzu

 • Owocowe szaleństwo

 • Bezpieczne grzybobranie

 • Jesienne zbiory

 • Jak trzymać lato w słoiku?

II Tydzień : Dbamy o zdrowie

 • Co zjadamy?

 • Ruch to zdrowie

 • Dwie skarpety, czyli para

 • Bakterie wirusy

 • Numer alarmowy 112

III Tydzień : Jesienią w parku i lesie

 • Leśne zwierzęta

 • Jesienne liście

 • Dlaczego liście zmieniają kolor?

 • Czy wszystkie drzewa mają liście?

 • Jesienna sztuka

IV Tydzień : Zabawa na jesienne wieczory

 • Kim jest artysta?

 • Malarz

 • W świecie muzyki

 • W kinie i teatrze

 • Pisarz, poeta – zgaduj -zgadula


Piosenka : Najłatwiejsze ciasto w świecie , tańcowała Jesień

Wiersz : „Jesień” Olga Pruszkowska


OGŁOSZENIE


Dnia 15.10.2018 r. (poniedziałek)

o godzinie 9:30

w przedszkolu odbędzie się uroczyste

,,PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”Dnia 10.10.2018 (środa) od godziny 9:00 - Fotograf w przedszkolu


Dnia 17.10.2018 (środa) odbędzie się wyjazd do ogrodu dendrologicznego w Wirtach. Wyjazd o godz. 9:00

(zabieramy plecak z łakociami)


Dnia 22.10.2018 (poniedziałek) o godz. 9:30 idziemy do Gok-u

na przedstawienie pt. ,,KRAINA MAPETÓW''Najłatwiejsze ciasto w świecie


Żeby w domu było miło, tak, tak, tak,
Żeby coś dobrego było, tak, tak, tak,
By pachniało wakacjami, tak, tak, tak,
Zrobię ciasto ze śliwkami, tak, tak, tak.

Szklankę mąki, cukru szklankę,
Zaraz wsypię do miseczki,
Potem proszku do pieczenia,
Dodam jeszcze dwie łyżeczki,
I dwa jajka i na koniec
Roztopionej margaryny
I zamieszam tylko tyle,
By się razem połączyły.

Najłatwiejsze ciasto w świecie, tak, tak, tak,
Nic, a nic się go nie gniecie, tak, tak, tak,
Ty potrafisz także upiec, tak, tak, tak,
Nawet, gdy nie jesteś zuchem, tak, tak, tak.

Teraz śliwki poukładam,
W natłuszczonej tortownicy
I do pieca włożę ciasto
Na około pół godziny,
A gdy będzie już gotowe,
Znaczy chrupkie i rumiane,
To zaproszę koleżanki,
Babcię, dziadka, tatę, mamę.

Najłatwiejsze ciasto w świecie, tak, tak, tak,
Nic, a nic się go nie gniecie, tak, tak, tak,
Ty potrafisz także upiec, tak, tak, tak,
Nawet, gdy nie jesteś zuchem, tak, tak, tak.Wiersz „Jesień” Olga Pruszkowska


Idzie, idzie Pani Jesień,

Różne dary w koszu niesie.

Ma tam liście, piękne, nowe,

bardzo barwne kolorowe.

I kasztany i żołędzie,

rozsypuje wszędzie, wszędzie.

I też niesie jarzębinę na korale

dla dziewczynek!

Wszystko piękne jest i nowe,

I czerwone i brązowe,

No i żółte, oczywiście,

I jest wszędzie uroczyście!Wrzesień 2018


Kącik jesienny w sali KRASNOLUDKÓW

Drodzy rodzice:) Prosimy chętne dzieci

o przynoszenie do przedszkola darów jesieni.

(kasztany, kolorowe liście, szyszki, żołędzie itp)Tematy kompleksowe w grupie ,, KRASNOLUDKI''

I Tydzień:  W Przedszkolu
 • Wracamy do przedszkola
 • Każdy swój znaczek ma, mam i ja
 • Po co nam są zasady?
 • W świecie imion
 • Nasze zabawy i zajęcia

II Tydzień :  Wakacyjne wspomnienia
 • Lato pełne słońca
 • Skarby z dziecięcego plecaka
 • Podróże dalekie i bliskie
 • Palcem po mapie
 • Czym podróżujemy?

III Tydzień : Jesteśmy bezpieczni
 • Znam swój adres
 • Moja miejscowość – moja droga do przedszkola
 • Bezpieczny przedszkolak
 • Bezpieczne znajomości
 • Po pomoc

IV Tydzień : Dbam o siebie i środowisko
 • Od stóp do głów
 • O jak oko
 • Jak dbać o słuch?
 • Co mogę dotknąć, powąchać i posmakować?
 • Jeden nos, jedno serce
OGŁOSZENIE

Dnia 11.09.2018 (wtorek) o godz. 16:00 odbędzie się zebranie organizacyjne w naszym przedszkolu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców w sali nr 6, następnie zebranie grupowe w sali nr I „KRASNOLUDKI” :)

 poniedziałek - j. angielski
 czwartek - religia
 piątek -     religia (zeszyt ćwiczeń 7 zł )Piosenka

Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,
And eyes and ears and mouth and nose,
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes.Plan miesięczny- język angielski- Listopad 2018

 I i II tydzień listopada : MY BODY / MOJE CIAŁO
III i IV tydzień listopada : CLOTHES / UBRANIA  Teskt piosenki Jesienne cza-cza

JESIENNE CZA-CZA-CZA

 

 

 

 

 

Kolorowa jesień już chodzi po lesie
Kasztankową grę dzisiaj zagra wiatr
Wietrzyk gwiżdże cza cze w jesiennym bukiecie
A dzieci śpiewają cza – cza – cza

Ref.: Tańczymy cza cza cza
Cza cza wietrzyk gra
Liście tańczą cza czę
więc tańczę i ja. ...

Już jesienna pora, już skaczą żołędzie
Jarzębina sznur dziś czerwony ma
Jesienny czas, moc kolorów jest wszędzie
Jesienią śpiewamy cza cza cza

Ref.: Tańczymy cza cza cza
Cza cze deszczyk gra
Liście tańczą cza cze
więc tańczę i ja. ...Plan miesięczny na miesiąc Listopad 2018

  

 

PLAN MIESIĘCZNY NA MIESIĄC Listopad  2018

 

KRĄG TEMATYCZNY : LISTOPADOWE WSPOMNIENIA

1. Moi najbliżsi

2. Moi rodzice.

3. Zabawy z dziadkami.

4. Brat i siostra.

5. Rodzinna galeria.

KRĄG TEMATYCZNY : JESIENNA POGODA

1. Deszczowa pogoda

2. Ciemne chmury

3. Deszczowe kropelki

4. Listopadowy wiatr.

5. Jesiene ubrania. 

KRĄG TEMATYCZNY : ZWIERZĘTA DOMOWE

1. Koty i kotki

2.. Pies- mój przyjaciel

3..  Jestem opiekunem

4.. Przytul misia.

5. Kim jest weterynarz?

KRĄG TEMATYCZNY : ZIMNO, CORAZ ZIMNIEJ

1. Niezwykłe domy

2. Zimowy śpioch- Jeż

3. Kto przyleci do karmnika?

4. Nowe futerko.

5. Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.   Colours Song

 

Colours song

 

 

 

Red, pink, yellow, purple, green or blue,
Red, pink, yellow, purple, green or blue,
What’s your favourite colour… Please tell me do.
Is it red, pink, yellow, purple, green or blue?PLAN MIESIĘCZNY NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK- JĘZYK ANGIELSKI

 

PLAN MIESIĘCZNY NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK  2018

 język angielski

 

 

 

 

 

 

I i II tydzień października : FRUIT / OWOCE

III i IV tydzień października : VEGETABLES/ WARZYWAOlimpiada w Jarzynowie- tekst piosenki

 

Olimpiada w Jarzynowie

 

 

 

Pchnięcie kulą dla selerów
Sprinty dla pietruszek
Przy kałuży dzielny burak
Ćwiczy skok na brzuszek
Pory cieszą się siatkówką
Bo są dość wysokie
Kalarepa zlana potem
Rzuca młotem

Na stadionie w Jarzynowie świat stanął na głowie
Owoce i warzywa mają zawody sportowe

Ref.:
Olimpiada w Jarzynowie
Warzywa i owoce bawią się na zdrowie /x4

2.
Gruszki skaczą dalej dalej
Banan rzuca dyskiem
A truskawki grają w piłkę
Nożną oczywiście
Pan ananas z łuku strzela
Zawsze w tarczę trafia
A jagódka oszczep niesie
Będzie niezła jazda
Tańcowała jesień- tekst piosenki

 

Tańcowała jesień


I. Tańcowała jesień
W lesie zamaszyście.
Żółte rude i brązowe
Z drzew zrywała liście.
Ref. Tańcowała jesień,
Kolorowa jesień.

II. Postrącała w parku
Żołędzie, kasztany,
Rozrzuciła na trawniku
Liśćmi przysypanym.
Ref. Tańcowała jesień,
Kolorowa jesień.

III. Tańcowała jesień
W sadzie, razem z deszczem.
Jabłek, gruszek nazrywała,
Lecz jej mało jeszcze.
Ref. Tańcowała jesień,
Kolorowa jesień.

IV. Z wiatrem się kłóciła,
Darła białe chmury,
Aż się słońce obudziło
I spojrzało z góry.
Ref. Tańcowała jesień,
Kolorowa jesień.

sł. St. Karaszewski

muz. Tomasz Strąk

 
Plan pracy na miesiąc październik 2018

 

 

PLAN MIESIĘCZNY NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2018

 

KRĄG TEMATYCZNY : DARY JESIENI

1. Warzywa

2. Owoce

3. Grzyby małe i duże

4. Kasztany i żołędzie

5. Korale z jarzębiny

KRĄG TEMATYCZNY : DBAMY O ZDROWIE

1. Kolorowa piramida

2. U lekarza

3. W czym na spacer

4. Sałatka owocowa

5. Każdy zuch lubi ruch. 

KRĄG TEMATYCZNY : JESIENIĄ W PARKU I LESIE

1. Jesień w parku

2. Zapasy wiewiórki

3. Zwierzęta przygotowują się do zimy

4. Kolory jesieni

5. Jesień w lesie.

KRĄG TEMATYCZNY : ZABAWY NA JESIENNE WIECZORY

1. Malujemy

2. Tańce wybiegańce

3. Plastelinowe ciasteczka 

4. Teatrzyk kukiełkowy

5. Zabawy z piłką
Piosenka Rain, Rain, Go Away!

 RAIN, RAIN, GO AWAY!


Rain, rain, go away
Come again another day
Daddy/ Mummy/ Sister, Brother/ want's to play
Rain, Rain, Go away
Come againPiosenka BOOGIE- WOOGIE

 

Boogie woogie

Do przodu prawą rękę daj
Do tyłu prawą rękę daj
Do przodu prawą rękę daj
I pomachaj nią
Bo przy boogie woogie trzeba pokręcić się
No i klaskać trzeba raz, dwa, trzy

Boogie woogie ahoj
Boogie woogie ahoj
Boogie woogie ahoj
I od nowa zaczynamy taniec ten
Do przodu lewą rękę daj
Do tyłu lewą rękę daj
Do przodu lewą rękę daj
I pomachaj nią
Bo przy boogie woogie trzeba pokręcić się
No i klaskać trzeba raz, dwa, trzy

Boogie woogie ahoj
Boogie woogie ahoj
Boogie woogie ahoj
I od nowa zaczynamy taniec ten

Do przodu prawą nogę daj
Do tyłu prawą nogę daj
Do przodu prawą nogę daj
I pomachaj nią
Bo przy boogie woogie trzeba pokręcić się
No i klaskać trzeba raz, dwa, trzy

Boogie woogie ahoj
Boogie woogie ahoj
Boogie woogie ahoj
I od nowa zaczynamy taniec ten

Do przodu lewą nogę daj
Do tyłu lewą nogę daj
Do przodu lewą nogę daj
I pomachaj nią
Bo przy boogie woogie trzeba pokręcić się
No i klaskać trzeba raz, dwa, trzy

Boogie woogie ahoj
Boogie woogie ahoj
Boogie woogie ahoj
I od nowa zaczynamy taniec ten
Plan Pracy Wrzesień 2018 - język angielski

 

PLAN MIESIĘCZNY NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2018

Język angielski

 

 

 

 

TEMAT

 

SŁOWNICTWO

I , II tydzień września: SAY HELLO!

 

 

Hello, Bye bye, Good morning, Good bye, Good evening,Good afternoon; Good night, What's your name? My name is...; How are you? I'm fine, thank you

 

 

 

 

III, IV tydzień września: Colours and numbers

 

 

 

 Yellow, Black, Pink, Grey, Brown, Purple, Red, Green, White, Blue, Silver, Gold; One , two, three, four, five, six, seven,eight, nine, ten, eleven, twelve

 

Rain , rain, go away!- piosenka

 
Plan pracy na Wrzesień 2018

 

PLAN MIESIĘCZNY NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2018

 

KRĄG TEMATYCZNY : W PRZEDSZKOLU

1. Pierwszy dzień  w przedszkolu.

2. Dzielne przedszkolaki.

3. Mój znaczek.

4. W szatni..

5. Łazienkowe skarby.

KRĄG TEMATYCZNY : WAKACYJNE WSPOMNIENIA

1. W naszej sali.

2. Bawimy się razem.

3. Jesteśmy dla siebie mili

4. Nasze zabawki

5. Zabawy w ogrodzie.

KRĄG TEMATYCZNY : JESTEŚMY BEZPIECZNI.

1. Mój dom- tu się czuję bezpiecznie

2. Moja droga do przedszkola

3. Zebra na ulicy

4. Sygnalizator

5. Dźwięki ulicy

KRĄG TEMATYCZNY : DBAM O SIEBIE I O ŚRODOWISKO

1. Moje ciało

2. Czyste ręce

3. Dbam o higienę. 

4. Moja buzia.

5. Dbam o porządek.
W MIESIĄCU LISTOPADZIE W GRUPIE STARSZAKÓW

Tematy kompleksowe:


1. Projekt "Przedszkolaki dla Niepodleglej"
 • W dawnych czasach
 • Flaga i Hymn Polski
 • Warszawa stolica Polski
 • Smok Wawelski
 • Podsumowanie projektu (uroczystość, taniec ,,Pasaż z flagami")  
2. Jesienna pogoda
 • Coraz krótsze dni
 • Skąd się  bierze deszcz?
 • Eksperymenty z wodą 
 • Słońce zza chmur, kalendarz pogody
3. Zwierzęta domowe 
 • Nasi pupile
 • Pływa, chodzi, lata, pełza 
 • U weterynarza
 • Dzień pluszowego misia
 • Jak dbać o zwierzęta?
4. Zimno, coraz zimniej
 • Zimowe śpiochy 
 • Zapasy na zimę 
 • Kto przyleci do karmnik?
 • Wyprawa do krainy wiecznego śniegu
 • Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę 
Zbieramy karmę dla psów ze schroniska w Starogardzie Gdańskim.

Ważne wydarzenia:
Dnia 08.11.2018 o godzinie 16.00 - zebranie z Rodzicami, obecność obowiązkowa (omówienie diagnozy jesiennej).
Dnia 09.11.2018 - uroczystość ,,Przedszkolaki dla Niepodległej".
Dnia 26.11.2018 obchodzimy Dzień pluszowego misia. Proszę, aby dzieci przyniosły ze sobą do przedszkola swoją ulubioną maskotkę.
Wyrażam wdzięczność za wykonanie wraz z dzieckiem kartki dla Powstańca w ramach akcji ,,BohaterON". W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU W GRUPIE STARSZAKÓW

Tematy kompleksowe 

 

1. Dary jesieni:

 • Warzywa
 • Owoce
 • Grzyby
 • Kasztany, żołędzie, jarzębina 
 • Przetwory 

2. Dbamy o zdrowie:

 • Piramida zdrowego żywienia
 • Każdy zuch lubi ruch
 • Ubranie na niepogodę 
 • U lekarza
 • U stomatologa

3. Jesienią w parku i w lesie:

 • Jesień w parku
 • Jesień w lesie
 • Kolory jesieni
 • Jesienna sztuka
 • Przygotowania do zimy

4. Zabawy na jesienne wieczory:

 • Malujemy rysujemy
 • Tańce i hulanki
 • W kinie
 • W teatrze
 • Zgaduj-zgadula


Dnia 27.09.br – odbyła się pogadanka z panem policjantem na temat bezpiecznych zachowań, „Mamo, tato naucz mnie, komu mówić NIE!”, utrwalenie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię itp.


Bierzemy udział w projekcie „Bohaterom w Twojej Szkole”.

Dnia 02.10.br – wycieczka do ogrodu warzywnego.

Dnia 08.10.br – przyrządzamy zdrową sałatkę owocową.

Dnia 10.10.br – fotograf w przedszkolu (zdjęcia indywidualne dzieci zapisanych na liście).

Dnia 15.10.br – Pasowanie na Przedszkolaka (proszę o owoce i słodycze na wspólny stół).

Wycieczka do Wirt (termin bliżej nieokreślony, zależny od pogody).

 

Jarzębina

sł.: Anna Chodorowska

muz.: Adam Markiewicz

 

1. Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,                      2. Włożymy korale, korale czerwone

    A jeszcze coś w słońcu się mieni.                                I biegać będziemy po lesie.

    To w polu i w lesie czerwienią się, spójrzcie,              Będziemy śpiewali piosenkę jesienną.

    Korale, korale jesieni.                                                   Niech echo daleko ją niesie.

 

Ref.: Idzie lasem pani jesień,  

        Jarzębinę w koszu niesie.

        Daj korali nam troszeczkę,

        Nawleczemy na niteczkę.

 
W miesiącu wrześniu w grupie starszaków...

Tematy kompleksowe:
I Tydzień:  W przedszkolu.
1.Pierwszy dzień w przedszkolu.
2.W moim przedszkolu.
3. Kodeks przedszkolaka.
4. W kręgu przyjaciół - poznajemy się.
5. Nasze zabawy i zajęcia.
II Tydzień: Wakacyjne wspomnienia.
1. Kufer pełen lata.
2. Skarby z dziecięcego plecaka.
3. Podróże dalekie i bliskie.
4. Mapa wakacyjnych podróży.
5. Środki transportu.
III Tydzień: Jesteśmy bezpieczni (liczba 0):
1. Mój dom - tu czuję się bezpiecznie.
2.Moja miejscowość - moja droga do przedszkola.
3. Bezpieczeństwo na placu zabaw.
4. Bezpieczne znajomości.
5. Po pomoc do policjanta, strażaka, lekarza.
IV Tydzień: Dbam o siebie i środowisko (litera O, liczba 1):
1. Moje ciało.
2. Moje zmysły.
3. Dbam o higienę.
4. Dbam o porządek.
5. Dbam o środowisko.

Dnia 6.09.2018r. o godz. 16.00 odbędzie się zebranie ogólne z rodzicami w sali nr 6, a następnie w grupie nr 3 "Pszczółki" -  serdecznie zapraszamy.LISTOPAD

TEMATY KOMPLEKSOWE NA LISTOPAD W GRUPIE ,,ŻABKI''

I TYDZIEŃ: LISTOPADOWE WSPOMNIENIA
1. Dlaczego odwiedzamy groby tych, którzy odeszli?
2. Opowieści mojej babci
3. Jakie znamy zabawy moich dziadków z dzieciństwa?
4. Kto jest na tym zdjęciu?
5. Drzewo mojej rodziny
II TYDZIEŃ: JESIENNA POGODA
1. Dlaczego dni są coraz krótsze?
2. Dlaczego pada deszcz?
3. Jak, gdzie, dlaczego?- eksperymenty
4. Dlaczego po nocy znów jest dzień?
5. Jaka jest dziś pogoda?
III TYDZIEŃ: ZWIERZĘTA DOMOWE
1. Po czym odgadniesz, jakie to zwierzę?
2. Czyj to głos?
3. Czy wiem, jak dbać o moje zwierzę?
4. Kiedy nasz pupil idzie do weterynarza?
5. Dlaczego kocham mojego misia?
IV TYDZIEŃ:ZIMNO, CORAZ ZIMNIEJ
1. Które zwierzęta zasypiają na zimę?
2. Co robią zwierzęta przed nadejściem zimy?
3. Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?
4. Jak namalować zimę?
5. Kto i jak pomaga zwierzętom zimą?

OGŁOSZENIE
Dnia 8.11.2018(czwartek) proszę, aby dzieci przyniosły zdjęcia swojej rodziny.
Dnia 8.11.2018(czwartek)odbędzie się zebranie z rodzicami o godz. 16:00. Serdecznie zapraszam:-)
Dnia 09.11.2018(piątek) przedszkolaki uczczą święto naszego kraju- 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Dnia 26.11.2018(poniedziałek)będziemy obchodzić ,,Dzień pluszowego misia'', który przypada 25 Listopada.
Proszę, aby dzieci tego dnia przyniosły swojego ulubionego misia.
PAŹDZIERNIK

TEMATY KOMPLEKSOWE NA PAŹDZIERNIK W GRUPIE ,,ŻABKI''

I TYDZIEŃ: DARY JESIENI
1. Robimy zupę jarzynową
2. Jaki to owoc?
3. Dlaczego zbieramy tylko niektóre grzyby?
4. Zbieramy jesienne skarby
5. Jak zatrzymać lato?
II TYDZIEŃ: DBAMY O ZDROWIE
1. Dlaczego musimy jeść różne potrawy?
2. Co potrafi czterolatek?
3. W co się ubiorę na spacer?
4. Dlaczego chodzę do lekarza?
5. Do czego służą moje ząbki?
III TYDZIEŃ: JESIENIĄ W PARKU I W LESIE
1. Jesienna wycieczka w okolice przedszkola
2. Jesienne drzewa
3. Dlaczego jesień jest kolorowa?
4. Kto to jest artysta?
5. Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
IV TYDZIEŃ: ZABAWY NA JESIENNE WIECZORY
1. Czym można malować?
2. Kto ze mną zatańczy?
3. Jak zachować się w kinie i teatrze?
4. Bawimy się w teatr
5. Po czym rozpoznam to zwierzę?

OGŁOSZENIE:
Dnia 10.10.18r (środa)- fotograf w przedszkolu ( zdjęcia indywidualne dzieci zapisanych na liście).
Dnia 15.10.18r (poniedziałek)- Uroczyste pasowanie na przedszkolaka( proszę o owoce, słodkości i napoje na poczęstunek dla dzieci)
Dnia 19.10.2018r(piątek) odbędzie się wyjazd do ogrodu dendrologicznego w Wirtach. Wyjazd o godz. 9:10. Proszę, aby dzieci zabrały plecaczki z piciem i łakociami).
Dnia 22.10.2018r(poniedziałek) o godz. 9:30 idziemy do GOK- u na przedstawienie pt. ,,KRAINA MAPETÓW''. Teatrzyk opłacony jest z Rady Rodziców.WRZESIEŃ

TEMATY KOMPLEKSOWE NA WRZESIEŃ W GRUPIE ,,ŻABKI''

I TYDZIEŃ: W PRZEDSZKOLU
1. Co to znaczy, że jestem przedszkolakiem?
2. Gdzie jest moje miejsce?
3. Co mogę robić w przedszkolu?
4. Czy umiem się przedstawić?
5. W co się bawić?
II TYDZIEŃ: WAKACYJNE WSPOMNIENIA
1. Co robiliśmy i gdzie byliśmy w czasie wakacji?
2. Co przynieśliśmy z wakacji?
3. Dokąd pojechał nasz pociąg?
4. Gdzie jest morze, a gdzie góry?
5. Czym podróżowaliśmy w czasie wakacji?
III TYDZIEŃ: JESTEŚMY BEZPIECZNI
1. Dlaczego w dom czuję się najlepiej?
2. O czym pamiętam w drodze do przedszkola?
3. Jak mogę bezpiecznie bawić się na plac zabaw?
4. Czy mogę pogłaskać psa?
5. Gdzie szukać pomocy?
IV TYDZIEŃ: DBAM O SIEBIE I O ŚRODOWISKO
1. Do czego służą części mojego ciała?
2. Jak lepiej poznać drzewo?
3. Dlaczego trzeba dbać o zdrowie?
4. Jak dbać o porządek?
5. Jak mogę pomóc roślinom i zwierzętom?

OGŁOSZENIE:
Dnia 11.09.2018r. (wtorek) o godz. 16:00 odbędzie się zebranie z rodzicami. Zebranie ogólne odbędzie się w sali nr 6, następnie zebranie grupowe w sali nr 4 ,,ŻABKI''. Serdecznie zapraszam wszystkich rodziców :-)Zebranie z rodzicami.

Serdecznie zapraszam dnia 8 listopada na godzinę 16.00 na zebranie z rodzicami, które odbędzie się w naszej sali. Tematy kompleksowe na listopad.

PLAN NA MIESIĄC LISTOPAD

 

1. Projekt "Przedszkolaki dla Niepodległej"

W dawnych czasach

Flaga i hymn Polski

Warszawa stolica Polski

Smok Wawelski

Podsumowanie projektu - uroczystość z okazji "100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości".

2.Jesienna pogoda

Coraz krótsze dni

Skąd się  bierze deszcz

Eksperymenty z wodą 

Słońce za chmur kalendarz pogody

3. Zwierzęta domowe 

Nasi pupile

Pływa,chodzi,lata, pełza 

U weterynarza

Dzień pluszowego misia

Jak dbać o zwierzęta 

4.Zimno, coraz zimniej

Zimowe śpiochy 

Zapasy na zimę 

Kto przyleci do karmnika

Wyprawa do krainy wiecznego śniegu

Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę 

 

Wiadomości:

06.11.2018 r o godz. 9.10 wychodzimy do GOKu w Lubichowie na teatrzyk.

 

09.11.2018r o godz.11 uroczystość pod hasłem "Przedszkolaki dla Niepodleglej"

 

 

 

 

 

 

W miesiącu listopadzie dzieci utrwalą sobie „Mazurek Dąbrowskiego”, „Jesteśmy Polką i Polakiem” a także „Katechizm małego Polaka”, a ponadto poznają piosenkę:

 

„Listopadowa piosenka”

(sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak)

 

1.Płyną niebem ciemne chmury

wiatr w koninie śpiewa,

i ostatnie złote liście

opadają z drzewa.

 

Ref. Listopadowa piosenka,

jak w deszczu kropelka,

listopadowa piosenka,

kap, kapu, kap

 

2. Już listopad wieje chłodem,

kropi zimnym deszczem.

W parku trzęsą się chochoły,

jakby miały dreszcze.

 

Ref. Listopadowa piosenka…

 

3. Pan listopad swój parasol

mocno w ręku trzyma,

i powiada, że niedługo

przyjdzie do nas zima.

 

Ref. Listopadowa piosenka…

 
Zajęcia praktyczne - kulinarne.

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za pomoc w zorganizowaniu kącika warzywno - owocowego. Wspólnie z dziećmi w piątek wykonywaliśmy z owoców sałatkę i sok owocowy. Te zajęcia przyniosły dzieciom wiele radości i nauczyły również nowych umiejętności. Bardzo dziękuję:)Tematy realizowane w miesiącu październiku.

Tematyka główna 
1.Dary jesieni
Warzywa
Owoce
Grzyby
Kasztany zoledzie jarzębina 
Przetwory 
2.Dbamy o zdrowie
Piramida zdrowego żywienia
Każdy zuch lubi ruch
Ubranie na niepogodę 
U lekarza
U stomatologa
3.Jesienią w parku i w lesie
Jesień w parku
Jesień w lesie
Kolory jesieni
Jesienna sztuka
Przygotowania do zimy
4.Zabawy na jesienne wieczory
Malujemy rysujemy
Tańce i hulanki
W kinie
W teatrze
Zgaduj-zgadula
Dzieci w październiku poznają  litery Aa Ii Ee oraz liczbę 2

 OGŁOSZENIE 

Dnia 15.10.2018 r. (poniedziałek) o godzinie 9:30 odbędzie się  ,,PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA” 

Dnia 10.10.2018 (środa) od godziny 9:00 - Fotograf w przedszkoluTematy realizowane w miesiącu wrześniu.

I.W przedszkolu
 • pierwszy dzień w przedszkolu
 • w moim przedszkolu
 • kodeks przedszkolaka
 • poznajemy się 
 • nasze zabawy i zajecia
II. Wakacyjne wspomnienia
 • kufer pełen lata
 • skarby z plecaka
 • podróże dalekie i bliskie 
 • mapa wakacyjnych podróży
 • środki transportu 
III. Jesteśmy bezpieczni
 • Mój dom-tu czuję się bezpiecznie
 • Moja miejscowość-moja droga do przedszkola
 • Bezpieczeństwo na placu zabaw
 • Bezpieczne znajomości
 • Po pomoc do policjanta, strażaka, lekarza
IV. Dbam o siebie i środowisko
 • Moje ciało
 • Moje zmysły 
 • Dbam o higienę 
 • Dbam o porządek 
 • Dbam o środowiskoLISTOPAD 2018r.

W listopadzie dzieci z grupy ,, Wiewiórek" będą rozmawiały o:I Tydzień : Jesienna pogoda

 • Wędrująca ziemia

 • Jesienne obłoki

 • Pada, pada deszcz

 • Fascynujące krople

 • Kapryśna pogoda 

Przedszkolaki dla Niepodległej'' - uroczystość (09.11.2018r.)

II Tydzień: Kim będę,,, gdy dorosnę?
 • Każdy z nas swój zawód ma
 • Dawne zawody
 • Nowoczesne zawody
 • Zbudujmy coś razem
 • Kim mogę być?

III Tydzień : Zwierzęta domowe

 • Czy wszystkie zwierzęta są dzikie?

 • Zwierzęta też mają swoje rodziny

 • Zwierzęta też mają swoje upodobania

 • Jak opiekować się zwierzątkiem?

 • Czy miś to też zwierzę?

IV Tydzień : Zimno, coraz zimniej

 • Przygotowania do zimy

 • Kto robi zapasy na zimę ?

 • Kto zapada w sen zimowy?

 • Kogo zimą nie spotkamy w Polsce?

 • Jakie zwierzęta potrzebują naszej pomocy zimą?


OGŁOSZENIE 


Dnia 08.11.2018 (czwartek) o godzinie 15:00 odbędzie się zebranie z rodzicami. Serdecznie zapraszam.


Dnia 09.11.2018 (piątek) Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada). Przedszkolaki w atmosferze powagi uczczą tak bardzo ważne święto naszego kraju – 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.


Dnia 25.11.2018 (niedziela ) Dzień Pluszowego misia to ważny dzień dla każdego przedszkolaka :) w poniedziałek (26.11.2018)  można przynieść swojego ulubionego misia.


PIOSENKA:

"TAŃCZĄCA WIEWIÓRECZKA"


ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała 
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała 

1. Spotkała jeżyka, tańczyli walczyka 
Tańczyli walczyka raz, dwa, trzy, raz, 
tańczyli walczyka raz, dwa, trzy, raz

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała 
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała 

2. Spotkała owieczkę ,tańczyli poleczkę
Raz i dwa i, Raz i dwa i, tańczyli poleczkę 

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała 
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała 

3. Spotkała ślimaka, tańczą kujawiaka.
Raz i dwa,Raz i dwa, trzy tańczą kujawiaka 

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała 
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała 

4. Spotkała szaraka ,tańczą krakowiaka 
Dookoła polany ,tańczą krakowiaka
PAŹDZIERNIK 2018 r.


W miesiącu październiku dzieci z grupy "Wiewiórek" będą mówiły o:


I Tydzień: Dary jesieni

 1. Warzywa-zdrowie na talerzu
 2. Owocowe szaleństwo
 3. Bezpieczne grzybobranie
 4. Jesienne zbiory
 5. Jak trzymać lato w słoiku?

II Tydzień : Dbamy o zdrowie

 1. Co zjadamy?
 2. Ruch to zdrowie
 3. Dwie skarpety, czyli para
 4. Bakterie wirusy
 5. Numer alarmowy 112

III Tydzień : Jesienią w parku i lesie

 1. Leśne zwierzęta
 2. Jesienne liście
 3. Dlaczego liście zmieniają kolor?
 4. Czy wszystkie drzewa mają liście?
 5. Jesienna sztuka

IV Tydzień : Zabawa na jesienne wieczory

 1. Kim jest artysta?
 2. Malarz
 3. W świecie muzyki
 4. W kinie i teatrze
 5. Pisarz, poeta – zgaduj -zgadulaPiosenka  "Zbieramy grzyby":

Z wielkim koszem idzie jesień po lesie. 
Co w tym koszu Pani Jesień nam niesie?

Refren: 
Kurki, rydze i maślaki, 
borowiki i kozaki, 
pozbieramy dziś.

Poszukamy żółtych kurek pod sosną. 
Nad potokiem smaczne rydze nam rosną.

Refren: …

Muchomora ominiemy z daleka. 
Niech muchomor na złe muchy tu czeka.

Refren:…


Wiersz: 

"Jesień w sadzie"
Autor: Bożena Forma

Zawitała do sadu jesień,
z wiatrem zatańczyła.
Zebrała dojrzałe owoce,
drzewom liście strąciła.

Wygoniła ptaki daleko,
słońce zakryła chmurą.
- Kiedy odejdę - rzekła -
zrobi się bardzo ponuro.

Drzewa mgłą otuliła,
deszczem wszystko zalała.
Zanim zima przybędzie
będzie odejść musiała.


OGŁOSZENIE:

1. Dnia 10.10.2018 r. (środa) o godz. 9.00 będą wykonywane zdjęcia indywidualne dzieci zapisanych na liście.

2. Dnia 15.10.2018r. (poniedziałek) o godz. 9.30 odbędzie się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Proszę o przyniesienie picia lub owoców na tę uroczystość (bo słodycze i ciasto mamy :))

3. Proszę o wpłatę 7 zł na zeszyt do religii.

4. Dnia 08.10.2018r. (poniedziałek) o godz. 9.00 przyjadą do nas panie z SPG im. Mykietyna  w Skórczu z oddz. w Smętowie Granicznym, aby przeprowadzić z dziećmi pogadankę na temat zdrowej żywności i właściwego odżywiania się. Ponadto będziemy wykonywali wraz z paniami kolorowe kanapki, sałatkę oraz zdrowy i pyszny sok ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców. Dlatego proszę, aby na poniedziałek dzieci przyniosły fartuszki oraz kilka jabłek lub marchewek na sok.
Bardzo dziękujemy mamie naszego Adriana za zorganizowanie tych zajęć.

5. Dnia 17.10.2018r. (środa) o godz. 9.00 odwiedzi nas trener karate, aby przeprowadzić z dziećmi lekcję karate. Proszę, aby dzieci w tym dniu ubrane były na sportowo.

6. Dnia 19.10.2018 (piątek) odbędzie się wyjazd do ogrodu dendrologicznego w Wirtach. Wyjazd o godz. 9:10 (proszę, aby dzieci zabrały plecak z piciem i  łakociami).

7. Dnia 22.10.2018 (poniedziałek) o godz. 9:30 idziemy do Gok-u na przedstawienie pt. ,,KRAINA MAPETÓW''. Teatrzyk opłacony jest z Rady Rodziców.WRZESIEŃ 2018 r.

W miesiącu wrześniu dzieci z grupy „Wiewiórek” będą rozmawiały o:

I W przedszkolu :

1. Co to znaczy, że jestem przedszkolakiem? 
2. Gdzie jest moje miejsce? 
3. Co mogę robić w przedszkolu? 
4. Czy umiem się przedstawić? 
5. W co się bawić? 

II Jesteśmy bezpieczni:

1. Dlaczego w domu czuję się najlepiej? 
2. O czym pamiętam w drodze do przedszkola? 
3. Jak mogę bezpiecznie bawić się na placu zabaw? 
4. Czy mogę pogłaskać psa? 
5. Gdzie szukać pomocy? 

III Wakacyjne wspomnienia:

1. Co robiliśmy i gdzie byliśmy w czasie wakacji?
2. Co przynieśliśmy z wakacji? 
3. Dokąd pojechał nasz pociąg?
4. Gdzie jest morze, a gdzie góry?
5. Czym podróżowaliśmy w czasie wakacji?

IV. Dbam o siebie i o środowisko: 

1. Do czego służą części mojego ciała? 
2. Jak lepiej poznać drzewo?
3. Dlaczego trzeba dbać o zdrowie? 
4. Jak dbać o porządek? 
5. Jak mogę pomóc roślinom i zwierzętom? 

OGŁOSZENIA:

1. Dnia 03.09.2018r. (poniedziałek) nie będzie dowozów i odwozów dla dzieci dojeżdżających. Rodzice przywożą dzieci osobiście.
2. Dnia 11.09.2018 (wtorek) o godz. 16:00 odbędzie się zebranie organizacyjne w naszym przedszkolu, na które serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do sali nr 6, następnie na zebranie grupowe w sali nr 6 „WIEWIÓRKI".
3. Dnia 20.09.2018 r. (czwartek) będzie OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Proszę, aby dzieci w tym dniu przyniosły do przedszkola słodkości na poczęstunek (ciasteczka, cukierki, sok lub owoce - do wyboru).
4. Dnia 10.10.2018 r. (środa) o godz. 9.00 będą wykonywane zdjęcia indywidualne dzieci zapisanych na liście.
5. Dnia 15.10.2018r. (poniedziałek) o godz. 9.30 odbędzie się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Proszę o przyniesienie picia lub owoców na tę uroczystość (bo słodycze i ciasto mamy :))
6. Proszę o wpłatę 7 zł na zeszyt do religii.
Wydarzenia w listopadzie u "Motylków"

Tematy kompleksowe:
1 Listopadowe wieczory z rodziną
- Jak się nie nudzić w listopadowe wieczory?
- Teatr
- Książki
- Gry planszowe
- Moje hobby
2. Zabawy w film
- Idziemy do kina
- Film animowany
- Czym się zajmuje reżyser?
- Kręcimy film
- Praca aktora
3. Z kamerą wśród zwierząt
- Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
- Skąd się bierze wełna?
- Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę
- Dziwne zwierzęta
- Jakie to zwierzę?
4. Nasi pupile
- Psy
- Koty
- Jak dbać o zwierzęta?
- Papugi 
- Weterynarz

Ogłoszenia

1. Dnia  8 listopada (czwartek) o godz. 15.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.

2. Dnia  9 listopada  (piątek) będziemy w przedszkolu świętować stulecie Odzyskania Niepodległości.

3. W związku z „Światowym Dniem Pluszowego Misia” proszę , aby dzieci przyniosły na poniedziałek  26 listopada swojego ulubionego misia.

 

 

 

Październik

Tematy kompleksowe

1. Jesienne krajobrazy:  

- zwierzęta w lesie,

- kolory jesieni,

- park jesienią,

- za co lubię jesień?

- jesień w sztuce.

2. Owoce i warzywa jesienią:

- jesienny sad,

- ogród warzywny,

- co się kryje w spiżarni?

- jesienne smakołyki,

- owocowe i warzywne pyszności.

3. Pogoda: - Pasowanie na Przedszkolaka,  jesienna szaruga,

- ubieramy się ciepło,

- dni są coraz krótsze,

- skąd się bierze deszcz?

- jak brzmi jesienna muzyka?

4. Indiańska wioska:                                                                                        

- zmysły,

- bawimy się w Indian,

- budujemy tipi,

- festiwal tańca.

- moje ciało.


               Wydarzenia 

1. 10.10. -  fotograf będzie wykonywał zdjęcia.

2. 15.10  -  uroczystość Pasowania na Przedszkolaka 

3. W trzecim tygodniu października pojedziemy do Wirt.


Plan pracy na wrzesień w grupie "Motylki"

Tematy kompleksowe:
1.Wesołe przedszkolaki
- Pierwszy dzień w przedszkolu.
- Kodeks przedszkolaka.
- Nasza sala.
- Nasze ulubione zabawy.
- Wesołe przedszkolaki.
2. Wakacyjne wspomnienia.
-  Wakacyjne wspomnienia.
- Jak podróżujemy?
- Co się schowało w bursztynie?
- Co się schowało w skale?
- Kopalnia soli w Wieliczce.
3. W mojej miejscowości.
- Wieś i miasto.
- W mojej miejscowości.
- Znam swój adres.
- W moim domu.
- Na ulicy.
4. Jestem bezpieczny.
- Moja droga do przedszkola.
- Policjant 
- Strażak. 
- Ratownik.
- Jestem bezpieczny - nie rozmawiam z obcymi. 

Wydarzenia
Rok szkolny rozpoczynamy  3 września Mszą świętą o godzinie 8.15. Po kościele zapraszam rodziców i dzieci do sali   "motylków". Odbędzie się zebranie.              W poniedziałek nie będzie odwozów dzieci do domu. Wiadomosci

Uwaga rodzice  i dzieci zbieramy karmę i inne produkty dla zwierząt że Scroniska  w Starogardzie.  Prosimy o wsparcie. Obchody Dnia Niepodlleglosci

Dnia 09.11.2018 roku w oddziale przedszkolnym  w Ocyplu obchodziliśmy Święto Niepodległości. Na uroczystośc zaproszeni zostali rodzice oraz zaproszeni goście między innymi  Pani Sołtys Ocypla, przedstawiciel OSP w Ocyplu, Pani przewodnicząca KGW w Ocyplu, radny Ocypla Pan Łukasz, przedstawicielka Stowarzyszenia Przyjaciół Ocypla oraz Pani Marta pracownik wiejskie Świetlicy. Dzieci przedstawiły krótki  program artystyczny poświęcony naszej ojczyźnie.Program zadedykowalismy tym wszystkim którzy walczyli o Niepodległą Polskę.  Program rozpoczęliśmy tańcem narodowym polonezem. Dzieci również zaprezentowały nasze symbole narodowe. O godz. 11.11 wspólnie  zaspiewalismy hymn narodowy. Na zakończenie programu zaśpiewana została piosenka "Jesteśmy Polką i Polakiem " Goście że wzruszeniem i łzami w oczach oglądali występy dzieci. Nie zabrakło również niespodzianki. Zaproszona grupa Pań z Grodziska Owidz wprowadziła dzieci w świat rycerzy i księżniczek przybliżając dzieciom historię Polski.Bardzo serdecznie dziękujemy za słodkości  i upominki dla dzieci, które otrzymaliśmy od zaproszonych gości.Odwiedzamy miejsca pamięci

Zbliża się  święto Zmarłych.  Z tej okazji przedszkolacy  z grupy Leśnych Skrzatow  odwiedzili miejsca pamięci narodowej znajdujące się w naszej miejscowosci. Aby uczcić to święto dzieci złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając w ten sposób hołd ludziom poległym w czasie II wojny Światowej.Plan na miesiąc listopad

Główne zadania
1.Listopadowe wspomnienia 
 • Ja i moja rodzina
 • Dawniej i dziś 
 • Życie człowieka 
2. Projekt "Przedszkolaki dla Niepodleglej"
 • W dawnych czasach
 • Flaga i hymn Polski
 • Warszawa stolica Polski
 • Smok Wawelski
 • Podsumowanie projektu uroczystość 
3.Jesienna pogoda
 • Coraz krótsze dni
 • Skąd się  bierze deszcz
 • Eksperymenty z wodą 
 • Słońce za chmur kalendarz pogody
4. Zwierzęta domowe 
 • Nasi pupile
 • Pływa,chodzi,lata, pelza 
 • U weterynarza
 • Dzień pluszowego misia
 • Jak dbać o zwierzęta 
5.Zimno, coraz zimniej
 • Zimowe śpiochy 
 • Zapasy na zimę 
 • Kto przyleci do karmnik
 • Wyprawa do krainy wiecznego śniegu
 • Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę 
Wiadomości
06.11.2018 r o godz9.10 wyjazd do GOKu w Lubichowie na teatrzyk
08.11.2018 r o godz.17 zebranie z rodzicami
09.11.2018r o godz.11 uroczystość pod hasłem "Przedszkolaki dla Niepodleglej"
Wiadomosci

Dnia 08.11.2018 r o godz 17 odbędzie się  zebranie z rodzicami. Ogloszenie

Dnia 22.10.2018 (poniedzialek) o godz 9.10 wyjeżdżamy do GOKu  w Lubichowie na przedstawienie pt.Kraina Mapetow Wycieczka do Wirt

Dnia 15.10.2018 roku byliśmy na wycieczce w ogrodzie dendrologicznym w Wirtach. Mieliśmy okazję  przebywać w przepieknej scenerii jesieni. Dzieci poznawali różne gatunki drzew  oraz piękny koloryt jesieniWiadomosci

Dnia12.10.2018 byliśmy gośćmi na uroczystym przekazaniu defibrylator AED mieszkańcom Ocypla przez władze Starostwa Powiatowego. Zdajemy sobie jak ważna sprawą mieć taki sprzęt  w zasięgu ręki. Uczymy dzieci od najmłodszych jak ważne jest bezpieczeństwo i ochrona zdrowia człowieka.  DziekujemyPlan na miesiąc pazdziernik

Tematyka główna 
1.Dary jesieni
 • Warzywa
 • Owoce
 • Grzyby
 • Kasztany zoledzie jarzębina 
 • Przetwory 
2.Dbamy o zdrowie
 • Piramida zdrowego żywienia
 • Każdy zuch lubi ruch
 • Ubranie na niepogodę 
 • U lekarza
 • U stomatologa
3.Jesienią w parku i w lesie
 • Jesień w parku
 • Jesień w lesie
 • Kolory jesieni
 • Jesienna sztuka
 • Przygotowania do zimy
4.Zabawy na jesienne wieczory
 • Malujemy rysujemy
 • Tańce i hulanki
 • W kinie
 • W teatrze
 • Zgaduj-zgadula
Dzieci w październiku poznają  litery Aa Ii Ee oraz liczbę 2
Wizyta strażaków w przedszkolu

Dnia 28.09.2018 roku Leśnych Skrzatow odwiedzili strażacy. Dzieci miały okazje zapoznać się z pracą strażaka.  Uczestniczyły również w kontrolowanym pokazie gaszenia pożaru.  Sami osobiście miały okazje w uczestniczyc w rozwijaniu i zwijaniu węży strażackich. Bardzo serdecznie dziękujemy  tacie Ksawerego za ciekawą  prezentację  zawodu strazakaPasowanie na przedszkolaka

Dnia 20.09.2018 r o godz. 10  w grupie Lesne Skrzaty odbędzie się  Pasowanie na przedszkolaka. W tym dniu również obchodzimy w przedszkołu Dzień Przedszkolaka.Plan na miesiąc wrzesien

Glowne tematy na wrzesień
I.W przedszkolu
 • pierwszy dzień w przedszkolu
 • w moim przedszkolu
 • kodeks przedszkolaka
 • poznajemy się 
 • nasze zabawy i zajecia
II. Wakacyjne wspomnienia
 • kufer pełen lata
 • skarby z plecaka
 • podróże dalekie i bliskie 
 • mapa wakacyjnych podróży
 • środki transportu 
III. Jesteśmy bezpieczni
 • Mój dom-tu czuję się bezpiecznie
 • Moja miejscowość-moja droga do przedszkola
 • Bezpieczeństwo na placu zabaw
 • Bezpieczne znajomości
 • Po pomoc do policjanta.strazaka.lekarza
IV. Dbam o siebie i środowisko
 • Moje ciało
 • Moje zmysły 
 • Dbam o higienę 
 • Dbam o porządek 
 • Dbam o środowisko
Wiadomości
Dnia 27.08.2018 od godz10 do 11. Dzień otwarty przedszkola 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w oddziale przedszkolnym w Ocyplu dnia 03.09.2018 o godz 8.00